Schedule Tabs

This is sample of page tagline and you can set it up using page option
Expand All +
 • pátek 18.10


 • Sobota 19.10.


 • Psychedelické látky využívalo ľudstvo od nepamäti pre spirituálne a liečebné účely. V súčasnej západnej spoločnosti pojem psychedelická látka často vzbudzuje odpor a kontroverziu. Nachádzame sa však v dobe psychedelickej renesancie, kedy vedecké pracoviská z rôznych kútov sveta prinášajú evidenciu o liečebnom a osobnostne transformačnom potenciále psychedelík. Jaroslav sa štúdiu psychedelík venuje už 17 rokov. Nekonvenčným pohľadom a pútavým rozprávaním predstaví výsledky najnovších vedeckým výskumov a predostrie víziu psychedelickej budúcnosti.
  Psychedelická terapie

 • V době, kdy máme jen malé omezené možnosti léčby tak závažné poruchy, jakou bezesporu PTSD je, se v rámci léčebných postupů v našem centru osvědčila technika léčby holotropním dýcháním v kombinaci s ostatními transpersonálními technikami vč. expresivních terapeutických technik. V rámci přednášky bude zmíněn historický vývoj PTSD, diagnostická kritéria pro PTSD dle DSM V, posttraumatický rozvoj a jeho přísliby a rizika, sestavení terapeutického plánu klienta z pohledu transpersonálního psychiatra.
  Psychedelická terapie
  Transpersonální psychologie
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Vysvětlení základních adiktologických pojmů, symptomy závislosti a jejich výskyt při užívání psychedelických látek, protektivní faktory užívání psychedelik a jejich využití v léčbě závislostí.
  Psychedelika

 • This lecture will provide an overview of the main features of psycholytic therapy, its development throughout the 1960s, up to its recent revival. It will also provide some ideas about the theoretical underpinnings. Other topics include the author`s qualitative research into the psychological mechanisms of psycholytic therapy and their context within recent neurobiological research on hallucinogens and entactogens. Since the 1990s, the author has worked with Hanscarl Leuner (1921-1996), a leading European authority on psycholytic therapy, the Swiss Physicians Society for Psycholytic Therapy (SÄPT) and has conducted research on underground therapeutic work. The lecture will be in English.
  Psychedelická terapie
  Psychedelika
  Kde
  sál Sv. Františka

 • O tom, jak je důležitý průvodce, čím stav začíná a jak jej vést ke správnému ukotvení, vynesení nějakého aktuálně důležitého poselství pro život. Průvodce vede poutníka vnitřními stavy prostřednictvím slova, hudby, písně... a dalšími prostředky, které pomáhají ukotvit objevovanou vnitřní realitu.
  Člověk, společnost a vědomí
  Šamanismus
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Přednáška prozkoumá souvislosti mezi šamanismem a schizofrenií.
  Člověk, společnost a vědomí
  Šamanismus
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Právě před 50 let jsem se při mém dvouročním vandru poprvé ocitl v Jižní Americe, a to mi zůstalo asi navždy. Prostě jsem propadl kouzlu Jižní Ameriky a zejména Amazonie a jejím původním obyvatelům, indiánům. Propadl jsem kouzlu jejich způsobu života v lůně matky přírody, z které čerpají veškeré informace, zprávy, zkušenosti, ale i lásku. Nikdy jsem se nesnažil „nacpat“ rovnou do jejich duchovního světa a rušit jejich klid, jako mnozí, kteří jsou přitahování tajemnem šamanismu, jež se snaží zmapovat za každou cenu s cílem získané informace využít v náš prospěch. Byl jsem proto vždy k tomu velmi obezřelý a nechal věci běžet stylem kouzla nechtěného. Náčelník Aritana mi vždy jemně naznačil: „Neptej se a jen pozoruj.“ Pozoroval jsem jejich způsob života, jejich materiální kulturu a po letech jsem zjistil, že vlastně ve všem je obsažen šamanismus, vše má duchovní obsah. Bohužel ze šamanismu se stala velká móda už jen proto, že naše civilizace je duchovně vyčpělá. My z něj hlavně chceme vyzískat maximum pro naše potřeby, láká nás jeho tajemná zákoutí tak vzdálená našemu racionalismu, kdy se divíme, že ta iracionalita těm indiánům funguje. Šamanismus je hluboké poznání přírody, z které vychází, šamanismus je cesta do hlubin duše indiána, ale bohužel pro nás je to i cesta obchodů s duchovnem. Pro mně to byla cesta „pouze“ k získání přátelství se šamanem Mašakurim z kmene Kofán, se šamanem Yohahém z kmene Ece´je, se šamanem a mým adoptivním otcem Guňitzem z kmene Kuikuru, se šamanem Francisquitem a čarodějem Horaciem z kmene Yek´wana. Nesnažím se z toho dělat vědu, jen s hlubokou pokorou nasávám jejich životní zkušenosti, jejich chování, jejich vztah k Matce Zemi pro moji iracionalitu.
  Člověk, společnost a vědomí
  Šamanismus
  Spiritualita
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Patří práce se změněnými stavy vědomí do rukou šamanů či psychoterapeutů? Moderuje: Ing. Mgr. Tomáš Zuda
  Člověk, společnost a vědomí
  Psychedelická terapie
  Psychedelika
  Šamanismus
  Kde
  sál Sv. Františka

 • O mindfulness v kontextu změněných stavů vědomí.
  Člověk, společnost a vědomí
  Meditace
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Mindfulness, česky všímavost, je základní lidská dovednost jak si s lehkostí a zvídavostí plně užívat přítomného okamžiku. Stejně jako jiné dovednosti, všímavost lze rozvíjet a prohlubovat, a to již od dětství. Všímavost u dětí má pozitivní dopad na jejich emoční regulaci, sebedůvěru, odolnost vůči vnějším tlakům, prosociální chování, a další. Odrazovým můstkem pro rozvíjení všímavosti u dětí jsme MY, dospělí, a v tomto příspěvku se dozvíte více PROČ a JAK se věnovat všímavosti u dětí. Společně si vyzkoušíme i několik jednoduchých cvičení všímavosti, které jsou vhodné jak pro děti tak pro dospělé.
  Člověk, společnost a vědomí
  Meditace
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Současný program kultovní postavy české alternativní scény Moniky Načevy, je sestaven hlavně z písní desky Mami, kde Načeva poprvé spolupracovala s našim nejvypracovanějším a nejúspěšnějším turntablistou Dj Five z Brna, ale i z dalších skladeb z alb Nebe je rudý, Mimoid a Průvan v hlavě. Vystoupení je postaveno na básních Jáchyma Topola a Sylvy Fischerové s elektronickým podkladem od producentů – Karaoke Tundra, Dj Side, Tim Wright, Krek, Tentato a dalších. Show se pohybuje v experimentálních až psychedelických polohách mezi styly downtempo, elektro, abstrakt hiphop, dub a bass.
  Koncert
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Dialect je elektronický projekt, pohybující se na poli psychedelické experimentální hudby a hypnotického techna, za kterým se skrývá Michael Pullmann. Ten se na české elektronické scéně pohybuje už bezmála 20 let. Začal jako DJ v pražské škole LIVCZ a postupně sbíral zkušenosti i se skladáním muziky. Tento rok je to 10 let, co provozuje spolu s Lukášem Pihávkem (aka Pluge) digitální label Transporta Records, na kterém vydávají svou hudbu i další producenti jako např. domácí Elektrabel nebo slovenský Makkatu. V březnu tohoto roku vydal album na britském techno labelu Singularity Records a Junodownloads album označilo za favorita na „techno album roku“.
  Koncert
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Cesty mezi kulturami, krajinami vnitřními i těmi venku, tep velkoměsta, dynamika džungle. Přesně takové příběhy má teď ve svých setech ráda DJka IM Cyber. Na naší afterparty se s ní proletíte na křídlech deep housu a deep techna do snových atmosfér i světa zemitých šamanských rytmů.
  Doprovodný program
  Koncert
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Jóga je jednou z cest, které mohou díky svým meditačním a dechovým technikám zprostředkovat transcendentní zkušenost. Pracuje jak s tělem, skrze propracovaný systém ásán, tak s myslí, za pomocí meditace a koncentrace na dech. Jedním z cílů praxe jógy je nejen dosáhnout stavu klidu mysli, ale především osovobodit se z našich omezení, překonat čas a prostor, rozpustit ego a splynout s kosmickým vědomím. Cíl je jeden, cesty různé, lišící se jak v délce tak v trvalosti prožitku. Hodina je vhodná pro všechny stupně pokročilosti. Jógamatky budou k dispozici, ale pokud máte, přineste si vlastní.
  Doprovodný program
  Kde
  sál Sv. Barbory

 • Jak by měla vypadat ideální společenská regulace psychedelických látek a konopí? Moderuje Robert Veverka.
  Člověk, společnost a vědomí
  Legislativa
  Panelová diskuse
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Úvahy o eticky správném použití psychoaktivních substancí v psycholytické terapii. Protože substance prohlubují terapeutický proces, zesílí emoce a sugestibilitu, zintenzivní vztahy i na tělesné úrovni a součásti otevírají existenciální témata, potřebuje traumatizovaný člověk mimořádnou podporu a ochranu Terapeut musí být zralý, zkušený, pravdivý a otevřený, spolehlivý, osobně integrovaný, prověřený specializovanou výukou a tréninkem. A přece tu dochází k narcistický poruchám sebehodnocení, zneužití moci a sexuality v souvislosti se závislostí. I o tom bude přednáška, která proběhne v angličtině.
  Psychedelická terapie
  Psychedelika
  Kde
  sál Sv. Františka

 • V čem mohou spočívat rizika a úskalí užívání psychedelických látek?
  Psychedelická terapie
  Psychedelika
  Kde
  sál Sv. Františka

 • V terapeutické praxi se objevuje čím dál více lidí, kteří prožívají náročné stavy související s jejich psychedelickými zážitky. Přestože užití psychedelik může být potenciálně přínosné, reálná rizika pro psychické zdraví zde jsou. I zkušení cestovatelé mohou být zaskočeni silou zážitku, který v nich otevře něco, na co nebyli připraveni. Zaměříme se proto na důležitost zpracování témat, které se v nás otevřely, včetně obtížných zkušeností a na základní principy integrační práce.
  Harm reduction
  Psychedelická terapie
  Psychedelika
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Lidé se rozhodnou k psychedelické zkušenosti z různých důvodů. Charakter psychedelických zážitků je takový, že to mnohé vede k tomu užívání psychedelik opakovat. Hodně psychedelických zážitků přináší změnu vnímání sebe sama a změnu postoje ke vztahům. Často lidé take zažívají kontakt s dalšími bytostmi, jejich učení, rady a vedení, mají pocit duchovního růstu. Jak ale vypadá takový vývoj zvenku? Skutečně člověku pomáhá, nebo ho zavádí na scestí? Přináší užívání psychedelik to, co člověk původně očekával? Jak to poznat – ve vztazích, ve fyzickém těle a ve stavu mysli? Pojďme se společně podívat na to, jak se k těmto otázkám vědomně a podvědomně stavíme.
  Harm reduction
  Psychedelická terapie
  Psychedelika
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Jak může být psychedelická zkušenost přínosem v péči o duševní zdraví? Moderuje: Petr Bouška
  Panelová diskuse
  Psychedelická terapie
  Psychedelika
  Kde
  hlavní sál

 • Jaká jsou potenciální rizika užívání psychedelických látek a konopí, a jak je efektivně minimalizovat? Panelová debata, moderuje Petr Bouška.
  Člověk, společnost a vědomí
  Harm reduction
  Panelová diskuse
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Pojem ayahuascové církve označuje skupiny, které nábožensky užívají ayahuascu v prostředí s křesťanským zasazením. Jejich vznik byl iniciován především prostými sběrači kaučuku v odlehlých částech Brazílie v minulém století. Mezi ty nejznámější patří União do Vegetal (Unie rostlin), Barquinha (Lodička) a celosvětově rozšířené Santo Daime (Svaté Daime). Co mají všechny tyto synkretické církve společné, je, že se jejich ceremonie konají v podvečer v souladu s náboženským kalendářem v určitém jednotném kroji. Provedení samotných rituálů se pak značně liší, ale přesto u těchto skupin můžeme do větší či menší míry identifikovat jako určující vlivy: lidový katolicismus, šamanismus, esoterické učení, kardecismus a afro-brazilské kulty (hlavně Umbandu).
  Člověk, společnost a vědomí
  Psychedelika
  Spiritualita
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Archetypová kosmologie je mladá disciplína, součást širšího proudu současného transpersonálního myšlení, jehož cílem je rozvíjet obraz živého a vzájemně propojeného vesmíru, do něhož je člověk inherentně zahrnut a může na něm kreativně participovat. Jejím zakladatelem je americký psycholog, filosof, astrolog a kulturní historik Richard Tarnas, blízký spolupracovník psychiatra Stanislava Grofa.
  Člověk, společnost a vědomí
  Spiritualita
  Transpersonální psychologie
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Dosavadní poznatky o vlivech stresu ukazují na velmi zajímavé důsledky pro porozumění tomu jak stres působí na mysl i fyziologické funkce a co hlavně, že stresující zážitky nezůstávají jen v rovině duševních procesů, ale pronikají do tělesných dějů, kde mohou mít vliv na řadu poruch a onemocnění. Na straně druhé velmi dobrou zprávou jsou poznatky o vlivech meditace, které ukazují na to, že i opačný vliv je možný a pozitivní emoční stav duše ovlivňuje tělesné procesy směrem ke zdraví a sebepoznání. Pozoruhodné z tohoto hlediska jsou výsledky nedávných studií, které se zabývají fyziologickými a neuroanatomickými vlivy meditace a to zejména pokud jde o meditační metodu “mindfulness”, která byla inspirována budhistickým pojetím rozjímání. Jak zmínil C.G. Jung: “Kdo se dívá jen směrem ven, sní; kdo se dívá dovnitř, probouzí se.“ Pokud hledíme v našich intencích do vnějšího světa a chceme jej měnit dle našich představ více, než nám říká naše svědomí, uvědomujeme si sebe sama méně, než když jsme schopni přijmout druhé lidi a svět v jejich možnostech. A pravděpodobně když by nic nekladlo odpor našim tužbám a byly by splněny bez úsilí, tak bychom si asi sebe sama přiliš neuvědomovali a jen bychom žili něco jako naše sny (o nichž všichni sníme). Ale když dochází ke stresujícím zážitkům, konfliktu či traumatu, nemusí to znamenat jen nemoc a utrpení, ale naopak sebepoznání a nový smysluplný život spolu se sny, o nichž jsme předtím nesnili a proto pokud se obrátíme dovnitř, probouzíme se, abychom pak opět mohli snít jiné sny našeho života.
  Člověk, společnost a vědomí
  Spiritualita

 • Umělé bytosti jsou součástí lidské imaginace od šerého dávnověku. Mezi jejich tradiční charakteristiku a typický nedostatek patří absence duše. Je současný vývoj umělé inteligence dalším stádiem vývoje bezduchých mechanismů? Jaký je vztah výpočetní technologie, umělé inteligence a oblasti, kterou tradičně nazýváme posvátno? Může být psychedelická zkušenost použita jako lakmusový papírek duše?
  Člověk, společnost a vědomí
  Technologie
  Kde
  sál Sv. Františka

 • V přednášce budou prezentovány úvahy na téma umělého vědomí a umělé inteligence, a také možné rozšíření našeho vědomí pomocí technologií AI v budoucnosti.
  Člověk, společnost a vědomí
  Technologie
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Vědomí je základní fenomén, se kterým se jako lidské bytosti setkáváme a bez kterého si nelze představit naši existenci. Já i vy jasně víme, že vědomí máme. Zažíváme ten strhující pocit "jsem". Avšak pro vědu jde o pouhé sdělení, které nelze přímo testovat. Ano, lze sice pozorovat projevy inteligentního chování, ale to vše ještě není žádný důkaz existence vědomí. Stejně by se mohl chovat robot, který svým sdělením "vnímám a jsem" chování a jazyk člověka jen imituje. Jediným důkazem existence vědomí nakonec zůstává osobní prožitek. Ale protože věda prožitek jako takový nemůže zkoumat, považuje obvykle vědomí za vedlejší produkt činnosti komplexní neuronové sítě, který nemá velkou relevanci a vlastně je i tak trochu zbytečný. Vidět a zkoumat lze pouze konkrétní činy, projevy inteligence v materiálním světě. Jakým způsobem k nim tělo dojde je sice důležité, ale co při tom inteligentní entita pociťuje je pro vědu vedlejší. Umělou inteligenci čeká ohromný boom. Ale vědomí ve smyslu, jak ho známe, dost možná žádnou budoucnost nemá. Moderuje: JUDr. Daniela Drtinová, PhD
  Člověk, společnost a vědomí
  Panelová diskuse
  Technologie
  Kde
  sál Sv. Františka

 • "Juraj Styk, MD doc. MUDr. Viktor Mravčík, PhD Mnislav Atapana Zelený Mgr. Svatava Bardynová, DiS. Torsten Passie, MD, PhD Moderuje: Rita Kočárová"
  Člověk, společnost a vědomí
  Panelová diskuse
  Psychedelická terapie
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Gongová lázeň za pomoci metrového, ručně vyrobeného symfonického gongu. Gong je mistr ve zpomalení mozkových frekvencí a umí dovést do stavu hlubokého uvolnění mysli (Théta) i těla. Gong nás také spojuje s naším fyzickým tělem, jeho vibrace můžeme krásně vnímat uvnitř těla, jako důkladnou masáž všech jeho vrstev.
  Doprovodný program
  Koncert

 • Omnion je sólový projekt skladatele, multi-instrumentalisty a hráče na tabla Tomáše Reindla, ve kterém se snoubí inspirace prastarými tradicemi extatické hudby Východu i Západu, spolu s přístupy a technikami současné elektronické scény. Kromě tradičních nástrojů (např. indická tabla, didžeridu, klarinet, trombon, koncovka) a použití lidského hlasu (alikvótní zpěv, beatbox, recitace rytmů) využívá Omnion technologie smyčkování, mixování a procesování v reálném čase.
  Doprovodný program
  Koncert
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Tóny Brány jsou uskupení hudebníků, jejichž písně pochází většinou od indiánů nebo z šamanských léčivých ceremonií různých národů a etnik. Mnoho skladeb je z jejich vlastního repertoáru, ale slyšet můžeme i písně původně ve španělštině přeložené do českého či slovenského jazyka. “Našim posláním je oslavovat krásu života, návrat člověka k přírodě a skutečným hodnotám.”
  Doprovodný program
  Koncert
  Kde
  sál Sv. Františka

 • Zóna, jejíž jádro tvoří Tereza a Tomáš Kerle, ve své tvorbě využívá rozmanité umělecké přístupy, ve kterých se setkává zvuk, hudba, vizuální elementy a prvky site-specific performance. Témata Zóny jsou mj. chůze a putování krajinou, spiritualita, změněné stavy vědomí, časoprostor a vytváření specifických zvukově-vizuálních atmosfér, které mohou posluchače vytrhnout z každodenního běhu času a postavit je do vzácného tady a teď. Zóna spojila síly s pražským producentem a zvukovým experimentátorem Yukimurou. Ten se ve svém Mustakillah studiu už celou řadu let věnuje produkci rozmanitých zvukových projektů a spolupracuje s mnoha místními i světovými producenty a hudebníky. Mimo jiné se i jako dj věnuje vytváření hudebních a zvukových koláží utvářející osobitou atmosféru v daném prostoru.
  Doprovodný program
  Koncert
  Kde
  sál Sv. Františka

Top